evlilik

Aile İçinde Sağlıklı İletişimin Püf Noktalar


Bir problem ile karşılaşıyoruz ve yakınmacı bir tarz ile olaylara bakıyoruz. Bunun yerine bu sorunun içerisinden nasıl çıkarız desek daha yapıcı bir tavır olacaktır. Örneğin; evlilikte monotonluktan kurtulmanın yollarını araştırabiliriz. Çözüm odaklı yaklaşım tarzı ile olaylara yaklaşmak aileyi daha huzurlu ve mutlu olacaktır.

Türkiye’de evlenenlerin ilk 5 yılda boşanma hızı yüzde 39, ortada bir alarm var ve neden kaynaklandığını iyi öğrenmek ve sorunu iyi teşhis etmemiz çok önemli. Popüler kültür bizim hayatımıza girdi. Böyle durumlarda model aldığımız kişiler Hollywood’un ürettiği rol modellerdir. Bu modellerin hayatı da sahte olduğu için bize bir yararı olmuyor. Haber sitelerinde gördüğümüz renkli hayatlar düşüncelerimizi yanıltmasın. Kişilerin artık evlilik ile ilgili korkuları var ve bu kadar boşanmanın olduğu bir yerde bu korku normal gözüküyor.

aile

Evlilikte biz bilimci önemlidir. Evlendikten sonra kişi hem özgür olacağım hem de evli kalacağım diyorsa bu düşünce evliliğin doğasına aykırıdır, önemli olan ortak noktada buluşmaktır. Ben merkezci ile hareket edilirse evlilik bir yerden sonra patlak verecektir. Bazı kişiler narsist bir yapı sergilediği için bazen durum içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Ben merkezcilik evliliğin en büyük düşmanıdır, batı kültüründe boşanmaların artmasının en büyük sebebi ise psikoterapistlerdir, sen önemlisin aile önemli dedikleri için boşanmalar avrupa’da çoğalıyor ve artmaya devam ediyor.

Eşler suçlayıcı davranışlar yerine, örneğin sen neden böyle yaptın demek yerine, senin böyle yapman benim hoşuma gitmiyor demek çok önemlidir. Sustuğunuz zaman karşı taraf sizi yanlış anlayabilir, kavga çıkarmadan güzel bir şekilde bir şeyleri anlatmak ve anlaşmaya varmak çok önemlidir. Bazen iki taraf birbirini seviyor ama bunu kıskançlı olarak karşı tarafa gösterebiliyor, herkesin sevgiyi gösterme şekli farklıdır. Evlilikte takım olmak gerekiyor, evlilik iki kişiliktir ve beraber hareket etmek çok önemlidir.  Akşamlar türkü radyosu açıp radyo dinlemek bile eşler arasındaki iletişimi kuvvetlendirecektir. Eşlerin birbiri ile rekabet etmesi ve güç ilişkisi kimseye faydası olmayan bir şeydir.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir