aile
aile

Aile İlişkilerine Zarar Veren 5 Büyük Yanlış


Aile, kişilerin sevgi, destek ve kabul gördüğü temel kaynaktır. Fakat ne yazık ki günümüzde birçok aile, aile içi ilişkiler konusunda oldukça başarısız durumda. Bunun temel nedeni aile bireylerinin iletişim eksikliği ve de yine aile bireylerinin aile içi birlikteliği bozucu hareketleridir. Bunun için bir çözüm üretmek adına yapılması gereken ilk şey ise sorunun kaynağının anlaşılmasıdır.

Aile ilişkilerine zarar veren 6 büyük yanlış şunlardan oluşmaktadır:

1- Hakaretler ve eleştiriler

Farkında olmasınız da kelimeler ağırlık taşırlar. Bazı durumlarda kalp kırmak için bir kelime etmekten daha kolay bir yol yoktur. Bu yüzden aile içi iletişimde kullanılan kelimeler özenle seçilmelidir. Aile kavramı sizin teşvik ve destek kaynağınızdır ve kullanabileceğiniz kalp kırıcı kelimelerle aile ilişkilerinin çekirdeğine zararlar verebilirsiniz. Kızgınlık anında, yüksek sesle söylediğiniz bazı kelimeler o an size ağır gelmeyebilir fakat gerçek şudur ki, böyle kelimeler can yakar. Aile bireylerinin birbirleri hakkında söylediği olumsuz sözler aile üyeleri arasında derin uçurumlar yaratır.

Hele ki bu olumsuz sözlerin tamamı diğer aile üyeleri tarafından tek bir aile ferdine söyleniyorsa, açılan yarayı kapatmak uzun bir süre alır ki bu yaranın kapanmayıp, o aile ferdinin aileden uzaklaşma ihtimali de oldukça fazladır. Unutmayın aile kavramı kutsaldır ve siz o ailenin içinde, hayatta birbirinizin en büyük destekçileri olduğunuzun birlikte farkında olmalısınız.

Aile içerisinde birbirinizi teşvik eden ve destek veren sözler kullanmaya özen gösterin. İnsanlar genelde kendilerini iyi hissettiren insanların yanında olmaktan hoşlanırlar ve bu tamamen aile kavramı için de geçerlidir. Eğer ailenizle iletişiminiz zayıfsa “Eğer konuşacak güzel bir şeyin yoksa hiçbir şey söyleme” mantalitesinde ilerlemenizi tavsiye ederiz.

2- Dedikodu

Dedikodu çok zararlı bir alışkanlıktır. Eğer aile bireylerinizin herhangi biriyle bir sorun yaşıyorsanız doğrudan sorun yaşadığınız kişiye gitmenizi öneririz. Sorununuzu tüm ailenin önünde duyurmanız gerekmez. Bu genellikle aile fertlerinin bir taraf seçmeleri için uygulanan yanlış bir taktiktir.

Taraflar seçildiği zaman aile içinde bir yıkım başlar ve bu geri dönülmez hatalar zinciri demektir. Bunun yerine direkt olarak sorununuz olan kişiye özel olarak gidin. Sorunlarınızı tartışabilirsiniz bu durumda bir sakınca yoktur fakat bunu uzlaşma sağlamak için yapmazsanız tartışma daha da büyüyecek ve istenmeyen yerlere gidecektir.

Endişe duyduğunuz konuları kendi bakış açınızdan görmelerine yardımcı olacak şekilde dile getirin. Bu şekilde ilişkiyi iyileştirmek ve hataları düzeltmek daha kolay olabilir. O an orada olmayan aile üyeleriniz hakkında kötü yorumlarda bulunmayın ve hayatlarında sizin de bildiğiniz özel sorunları varsa bunu ortalığa yayıp koz olarak kullanmayın, zararlı çıkan siz olacaksınızdır.

3-Yalanlar

Aile fertlerinin birbirlerine yalan söylemesi tek başına bir yıkım sebebidir.  Ailenize karşı bile dürüst davranamıyorsanız kime karşı dürüst davranabilirsiniz ki? Ailenize yalan söylemek veya onları aldatarak sır saklamak aile bağlarını zayıflatır ve ortaya çıktığında ise daha büyük sorunlara neden olur. Aile fertlerinin birbirlerine duyduğu güven azalır ve ilerleyen zamanlarda birlikte yeni şeyler paylaşılmasının önüne geçer. Bu da ailenin çöküşünü hazırlar.

Yaptığınız hataların bir bedeli vardır ve bu bedeli tek başınıza ödemezsiniz. Doğruları söylemeye başlayan, dürüstlük sizi bir arada tutan güven duygusunu kuvvetlendirecektir. Ailenize açık ve dürüst olun. Ailenize zarar verecek bir şey yaptıysanız hatanızı kabul edin ve özür dilemeyi erdem olarak görün. Gerçeği gizlemeye çalışmak sadece ailenizde açacak yarayı büyütür, gerçek ne kadar saklı kalırsa aileniz o kadar zarar görür.

4- Farklılıkları kabul etmeme

tartışma

Aynı evde, aynı ebeveynler ile ve aynı yetiştirme tarzında büyüyen çocuklar bile kardeşleri ile aynı olamazlar. Elbet karakter olarak birbirlerinden bir yerlerde ayrılırlar ve farklılık gösterirler. Hepimiz bir diğerimizden farklıyız ve bu farklılıklarımıza saygı göstermemiz gerekir. Çocuklarınız veya ebeveynleriniz sırf sizinle aynı aileden olduğu için aynı siyasi görüşleri veya aynı dini görüşü paylaşmak zorunda değildir. Bu ve buna benzer durumlara saygısızlık edip, kendi fikirlerini diğer aile üyelerine aşılamaya çalışan ebeveynler genelde başarısız olurlar ve aile ilişkilerinin sekteye uğramasına hatta büyük hasarlar almasına sebebiyet verirler.

Aile koşulsuz saygı ve karşılıksız sevginin nihai adresidir. Bu farklılıklar aile içinde zenginlik yaratır ve bu farklılıklara duyulan saygı aile bağlarınızı daha da fazla kuvvetlendirir. Elbette aile içinde farklı düşünceler bazı sohbetlerin geçmesine sebep olacaktır, fakat bu sohbetler hoş bir tartışma ve fikir alışverişi yolu ile yapılırsa birbirimizden de çok şey öğrenme fırsatı yakalamış oluruz. Aile üyelerinizi sadece kendisi olduğu için kabul edin ve sevin. Olmasını istediğiniz kişilere dönüşmesi için baskı uygulamaktan kaçının.

5- Özür dilememek ve affetmemek

Özür dilemek ve affetmek bir insanı olgun kılan iki önemli kelimedir. Bu kelimeler icraata döküldüğü takdir de anlamları çok daha fazla artmaktadır. Ayrıca özür dilemek ve affetmek bir aileyi de bir arada da tutabilecek önemli bir yapıştırıcı görevi görür. Kimse mükemmel değildir, bir gün olur da ailenizden birini kıracak ve üzecek bir hareket yaparsanız “Özür dilerim” sözcüğünü kullanmaktan asla kaçınmayın. Bu sözcük açtığınız yaraları iyileştirebilir ve daha güçlü bir aile bağı kurmanızı sağlayabilir. Özür dilemek bir kusur değildir ve sizin zayıf karakterli biri olduğunuz anlamına gelmez. Tam tersine özür dilemek sizin daha sağlam bir karaktere sahip olduğunuzu ve karşınızdaki kişiye ondan özür dileyip, af bekleyecek kadar değer verdiğinizi gösterir.

Aynı zamanda birisi sizden özür dilediğinde zarif bir affedici olmanız ve inadınızı bir kenara bırakmanız gerekmektedir. Aileler birbirlerine muhtaçtırlar ve aile bireyleri arasındaki kırgınlık, küslük gibi olaylar aile bağlarına son derece zarar verir. Unutmayın, eylemler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur; bu yüzden özür dilerken, af beklediğiniz kişinin gönlünü alabileceğiniz bir takım hoş eylemlerde de bulunmanızı öneririz. Bu bir hediye almak veya bir yemeğe çıkarmak olabilir.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir