İşkolik Eşle Nasıl Başa Çıkılır?


İlişkiye başlamadan önce birçok kriter göz önüne alınır ve bir terazi kurulur. Kafada kurulan bu terazide olumlu ve olumsuz özellikler yerleştirilir. Ancak tamda bu aşama da dikkat edilmesi gereken bir durum söz konusudur. Tartıya alınan özellikler sadece sizin bildiğiniz kadarı ile sınırlı olabilir. Bu aşamada karşınızda ki erkeğinin bir işinin olması ve işine bağlı olması iyi bir özellik gibi gözükse de durum eğer işkoliklik boyutunda ise tehlike arz edebilir. Eğer sizinde hayatınızda bir işkolik erkek mevcut ise ve nasıl başa çıkacağınızı merak ediyor iseniz bu yazımızda ayrıntıları öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda sizlere işkolik erkek ile nasıl başa çıkılır, tüm ayrıntılarını vereceğiz.

Eve bile iş getiren, her gün ve her anını işle içli dışlı geçiren insanların yaşadığı bir sorundur işkolik olmak. Her ne kadar işkolikler, kendileri için bu durumun normal olduğunu ve herhangi bir zararının olmadığını iddia etseler de, işkoliklik psikolojik bir hastalıktır.

Öncelikle ilk aşama bu durumu kabullenme aşamasıdır. Eğer hayatınızda ki erkek işine aşık ise ve işini ön planda tutuyor ise bu konu hakkında iddialaşmaya ve inatlaşmaya gerek yok. Bu durumu çözmek adına ilk olarak işkolik olduğunu kabullenmelisiniz. Bu aşamadan sonra işine saygı göstermelisiniz. Eve iş getirdiğinde büyük tepkiler vermeyin. Toplantıları uzadığında onu daraltmayın. Ona biraz vakit tanıyın ve anlayış gösterin. Boş bulduğu zamanlarda ise eve kapanmayın, zevk alabileceği aktiviteler yapın. Eğer buz patenine ilgisi var ise bu yöne yöneltin, balık tutmak istiyor ise birlikte balığa çıkın. Bu şekilde geri planda kalan hobilerini ön plana çıkarın. Hobileri ile vakit harcamaya başladıktan sonra işkolik durumu değişecektir.

İleri seviyede iş tutkunu insanlar, ailelerine vakit ayıramayabilirler. Aslında bilerek ve isteyerek yaptıkları bir şey değildir. Fakat kendilerini işe kaptırdıkları için bu durumun farkına varamayabilirler. Özellikle de bu durumda en çok sıkıntıyı eşler yaşar. Eve gelir gelmez rutin ihtiyaçlarının karşıladıktan sonra işe dalan bir eşin varlığı oldukça huzursuz edicidir.

Peki, işkolik bir eşi olan kişi ne yapmalıdır?

Bu durum öncelikle tespit edilmelidir. Yani işkoliklik konusunda kişi hangi seviyededir bilinmelidir. Daha sonra eş, bu durumu kabul etmeli ve eşi için çaba göstermelidir ki bu hiç de kolay bir durum değildir.

Acilen bir tatil planı hazırlamalıdır. Bu tatil en yakın tatil zamanı olabilir. Hatta o hafta sonu için bile ayarlanabilir. Baş başa romantik ve bir o kadar da eğlenilebilecek bir program olmalıdır. Tatildeyken iş tamamen bırakılmalı hatta cep telefonları bile kapatılabilir.

İşkolik eş sinemaya ya da tiyatroya götürülmelidir. Uzun zamandır yapılmayan sosyal aktiviteler yapılabilir. Örneğin gece gezmelerine gidilebilir. Ya da güneşin batışını izlemek için sahile gidilebilir. Unutulmamalıdır ki dışarıda olmak bu süreç için daha faydalıdır.

Evde yapılabilecek eğlenceli şeyler de vardır. Örneğin birlikte yemek yapmak ve daha sonra şık bir masa hazırlamak işkolik eşin kafa dağıtmasını sağlayacaktır. Ayrıca özel günler daha çok kutlanmalıdır. Bu günlere özen gösterilmeli ve işkolik eş şımartılmalıdır. Bu durum onun eşini fark etmesini sağlayacaktır.

Birlikte yapılan her şey işten biraz uzaklaşmayı ve kişinin nefes almasını sağlar. İşten daha önemli bir ailesinin ve eşinin olduğunu fark ettirir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken nokta eşin bu konuda tutumudur. Sabır göstermeli ve sonuna kadar pes etmemelidir. İşkolik olan eş zor bir dönemden geçmektedir ve bu sorunu çözebilecek kişi eşidir. Eşin desteğine ve motivasyonuna her zaman ihtiyaç duyulur.


Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir